E-Ticaret Siteleri İçin UI ve UX Önemi

  • Tarih: 24 Kasım 2021
  • Yazar : Yılmaz Sattı

E-Ticaret Siteleri İçin UI ve UX Önemi

Ürün ve hizmetlerin reklam, dağıtım, satış gibi işlemlerinin farklı ödeme seçenekleri ile internet siteleri üzerinden yapılmasına e-ticaret denmektedir. Günümüzde e-ticaret sistemi oldukça tercih edilmekte ve birçok alanda kullanılmaktadır. E-ticaret sayesinde firmalar müşterilerine doğru bir şekilde doğru araçlarla ulaşırlar. E ticaret yöntemleri 4 başlıkta incelenebilir. Bunlar;

1-Sosyal Medya Üzerinden Satış

2-Pazaryerleri Üzerinden Satış

3-Kendi E-Ticaret Siteniz Üzerinden Satış

4-Drop Shipping

E-Ticarete Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticarete başlayacak olan kişi öncelikle bunun anlamını, yöntemini, uygulamalarını ve kapasitesini bilmelidir. Sektörünüzün e-ticaret kapasitesi de önemli unsurlardan biridir. Bu konuda birçok destek alınabilecek e-ticaret platformları ve eğitici programlar mevcuttur.  E-Ticarete başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

1-Online Pazar Yerleri: Bir e-ticaret sitesi açmadan önce yerel ya da küresel alışveriş siteleri üzerinden mağaza açmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sipariş alma, kargo, iade ve buna benzer konularda e-ticaret yapacak olan kişiye deneyim kazandırır.

2-Şirket: E-ticaret yapmak için şirket kurma şartı ülkemiz koşullarında aranmamaktadır. Fakat yine de şirket kurulmak istendiği zaman şirket türünün herhangi bir önemi yoktur. Şahıs şirketi kurmak maliyeti en düşük olan seçenektir.

3-Domain ve Hosting: Bu süreçte alan adı ve web barındırma hizmeti de alınmalıdır.

4-Kurulum ve Ürün Maliyetleri: E-ticaret sitesinin kurulumundan yazılımlarına kadar olan her süreç için belirli bir ücrete gerek vardır. Bunun için yeterli bütçenin ayrılması gerekmektedir.

5-Ürünlerin Belirlenmesi: İyi bir satış ve pazarlama için satacağınız ürünlere karar vermeniz bu yolda hızlıca ilerlemenizi sağlayacaktır.

6-Ödeme Yöntemleri: En önemli faktörlerden birisi olan ödeme yöntemleri için güvenli bir ödeme sistemi oluşturulmalıdır. Bazı ödeme sistemleri için bankalarla anlaşma yapılması gerekir.

7-Kargo Hizmetleri: Ürünlerinizin kargo işlemleri için kargo firmaları ile anlaşma yapılması gerekir.

8-Yazılım Desteği: İnternet siteniz, mağazanızın vitrini olarak görev alır. Bu yüzden yazılım çok önemlidir. Gerekli zamanlarda gerekli güncellemelerin yapılması gerekmektedir.

9-Sosyal Medya Mecraları: Sosyal medya hesapları üzerinden ilgi çekici görsel ve metinler paylaşmanız reklamınızı olumlu yönde etkileyecektir.

10-Dijital Reklamlar: Hedef kitlelerin en çok ziyaret ettiği sayfalar ve siteler üzerinde dijital reklamlar vermeniz satışlarınızı artırarak olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

11-Mobil Uygulama: Ürün ve hizmetlere her ortamda ulaşmayı hedefleyen mobil uygulamalar satışlarınızı artırarak, firmanıza itibar kazandıracaktır.

E-Ticaret Sitelerinde UI ve UX

Bir e-ticaret sitesinde en önemli unsurlar arasında yer alan UI ve UX sitenizin ayrıcalığını ortaya koymaktadır. Hazır alınan sitelerde, firmanızı ve ürünlerinizi ortaya koymanız ve sergilemeniz, tasarlanan bir sitede olduğu gibi göz alıcı ve etkileyici olmayacaktır. Hazır alınan sitelerin içerikleri, ikonları ve grafikleri standarttır. Ücretlendirme yapılırken özelliklerine göre paket programlar şeklinde satılabilir. Fakat almış olduğunuz paketler arasında hiç kullanmayacağınız ya da size hitap etmeyen birçok kısım olabilir. Bu durumda da vermiş olduğunuz paraya karşılık, yeterli ve istediğiniz gibi bir hizmet almanız mümkün olmayacaktır.

UI ve UX ile tasarlanmış olan siteler, kişilerin istek ve arzuları doğrultusunda özel olarak hazırlanarak kullanıcılara profesyonel çözümler sunmaktadır. Yılmaz Sattı tasarlamış olduğu web siteleri için kullanıcıların istek ve kullanım amaçlarını öğrenerek kişilere, profesyonel olarak hizmet sunmaktadır. UI ve UX tasarım olarak yapılan sitelerde yaş kitlesi, kullanıcı türü, ürünün algısı, pazaryerleri ve daha birçok özellik dikkate alınır ve bu durum satışlarınızı olumlu yönde etkileyerek markanıza değer katar. Bu durum paket programlarda mümkün değildir. Hazır paketler daha çok standart olarak tasarlanır ve birçok özelliği işinize yaramaz. E-ticaret site tasarımlarını hazır paketler şeklinde almayarak, özel olarak tasarlatmanız markanızla sitenizin özdeşleşmesini sağlar ve kişilere %18 oranında daha fazla güven verir. Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak için, önce sitenin görselini inceleriz. Site ne kadar özenli, kaliteli ve görsel açıdan canlı durursa güven oranı o kadar yüksek olur. Web sitesinin hatasız çalışması, kullanımının ve ara yüzünün kolay ama özenli olması satışlarınızı ve ziyaretlerinizi rakiplerinize nazaran iki kat artırır. Ayrıca UI ve UX olarak tasarlanmış olan web siteleri ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergilemek, fiyatlandırmak ve kargolamak gibi işlemler için daha fazla seçenek ve çözüm sunmaktadır.

Yılmaz Sattı özel web site tasarımının yanı sıra, tasarlamış olduğu siteniz için isteğiniz doğrultusunda profesyonel olarak mobil uygulamalar da tasarlayarak, ürün ve hizmetlerinizin istediğiniz an istediğiniz yerden ulaşılabilirliğini artırır.