Mobil Uygulama 2022 Trendleri

  • Tarih: 24 Kasım 2021
  • Yazar : Yılmaz Sattı

Mobil Uygulama 2022 Trendleri

Sosyal medya, oyunlar, dizi izleme uygulamaları, içerik üretme uygulamaları ve dahası bunların hepsi aslında birer mobil uygulama. İçerisinde bulunduğumuz dönemde kaçınılmaz olarak hepsini kullanıyoruz. Bu yazımız sayesinde mobil uygulama 2022 trendleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Aslında bu durum insanlığın var oluşundan beri hiç değişmedi. Popüler olan şeyler hep biz insanların eğlenceli vakit geçirmesini ve bir topluluğa ait hissetmemizi sağlayacak şeylerdi. Günümüz dünyasında kullandığımız mobil uygulamaların çoğunda ya arkadaşlarımızla berber oyun oynuyoruz ya sosyal medyada sevdiğimiz insanları takip edip o gruba dahil oluyoruz ya da popüler kültürün ürünleri olan milyonlarca izlenen dizileri izleyip güncelden uzak kalmıyoruz. İşte mobil uygulama 2022 trendleri listesini oluşturan uygulamalar tam olarak bu hizmeti veren uygulamalar.

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ise mobil uygulamaların yaygınlaşmasında gözle görünür bir biçimde etkili. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar tüm dünyada global olarak kullanılan akıllı telefonların kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Buna istinaden mobil uygulama geliştirme ve mobil uygulama tasarımı revaçta meslekler olarak karşımıza çıkıyor. Dünya coğrafyasında mobil uygulama 2021 trendleri çok az bir sapma payıyla aynı liste ile karşımıza çıkar. İnsan faktörü burada devreye giriyor.

Mobil uygulamaların bu kadar popüler olmasında her şeyden önce insan faktörü en önemli etken. Çünkü insanoğlu olarak ortak şeylere gülme, ortak şeylerden keyif alma, ortak şeylerden korkma, ortak şeylerden nefret etme gibi birçok ortak davranışımız var. Buna ortak bilinç altı veya ortak bilinç deniyor lakin konumuz bu değil. Bu sebepledir ki mobil uygulamalar yüksek hızda popüler oluyor ve geliştiricilerine çok para kazandırıyor.

Mobil Uygulama Geliştiriciliği Nedir?

Kullandığımız tüm teknolojik cihazlar örneğin bilgisayarlar, telefonlar, yazıcılar, ev içerisinde kullandığımız beyaz eşyalar bile ufakta olsa programlanmış ve akıllı diye tabir ettiğimiz cihazlar. Bu teknolojik cihazların dünya üzerinde en yaygın kullanılanı ise şüphesiz ki cep telefonlarımız. Yeni nesil akıllı telefonlar kamera özellikleriyle veya içerisindeki bileşenlerin güçleriyle bazen de batarya ömürleriyle mobil uygulama 2022 trendleri arasında tercih etme sebebimiz oluyor.

İşte bu akıllı telefonlar aslında arka planda binlerce kod satırdan ibret. Mobil uygulama geliştiricilerinin işi tam olarak burada başlıyor. Son dönemin popüler mesleği haline gelen mobil uygulama geliştiriciliği diğer adıyla mobil kodlama popüler meslekler arasında. Mobil uygulama 2021 trendleri mobil uygulama geliştiricilerinin maharetli kodlarıyla dolu diyebiliriz.

Mobil Uygulama Tasarımı Nedir?

Tüm teknolojik cihazlarda kullandığımız istisnasız tüm uygulamalar yazılım dilinde binlerce kod ediyor. Lakin bu binlerce kodun şık, sade ve kullanışlı bir ara yüzünün olması da gerekiyor. Yine tam burada mobil uygulama tasarımcıları devreye giriyor.  Temelde mobil uygulama tasarımı, uygulamadaki kodların arka planda çalışırken kullanıcıya kolay ve anlaşılabilir tasarımla birlikte tatmin edici bir deneyim sunmak ile görevli.

Bunun için kullandıkları bir dizi uygulama var. Tabi ki bilgisayar için geliştirilen bir programın tasarımı ayrı, bir telefon için geliştirilen programın tasarımı ayrı olmalı. İşin ehli mobil uygulama tasarımcıları gözümüze güzel görünen, kullanımı kolay uygulamaları tasarlıyorlar. Mobil uygulama 2021 trendleri işte böyle meydana çıkıyor.

Mobil Uygulama 2022 Trendleri Neler?

Trend uygulamalar dönemin ihtiyaçlarına göre değişebilir. En basit örneğiyle pandemi döneminde uzaktan eğitim kararı alınan okullarımız çok kişinin katılabildiği video konferans tarzı mobil veya bilgisayar programları ile eğitimlerini sürdürdü. Örneğin Zoom isimli uygulama içlerinde en popüler olanı oldu. Peki Zoom’u en popülerler arasına sokan sebep neydi?

Aslında çok basit, Zoom video konferans platformu kullanımı basit, sade ve anlaşılır şekilde tasarlanmıştı. Öğrenciler ve öğretmenler için toplantı yani ders başladığında bağlantının kopmaması veya öğretmenin bir sınıf oluşturarak öğrencilerin direkt bir linkle sınıfa katılması, öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımını kolaylaştıran özellikleri arasında sayabiliriz.

Mobil uygulama 2022 trendleri arasında yine dönemsel olarak popülerleşen uygulamalar arasında tabi ki kripto para işlemlerini gerçekleştirdiğimiz uygulamalar var. Bilindiği üzere kripto para işlemlerini gerçekleştirdiğimiz platformlar kolay kullanım ve anlaşılabilir arayüz haricinde kullanıcılara güven vermek için tasarlanmış uygulamalar. Tasarımda renk seçimi, uygulamadaki butonların şekli hatta uygulama içi sesler bile özenle hazırlanıp kullanıcıya bütün bir deneyim sunuluyor.